محرم امسال پذیرای مهمانان خارج از استان نیستیم

محرم امسال پذیرای مهمانان خارج از استان نیستیم

ایسنا/زنجان استاندار زنجان گفت: زنجان در محرم امسال پذیرای مهمان خارج از استان نیست.

فتح‌الله حقیقی عصر دیروز (۲۲ مردادماه) در نشست خبری که به مناسبت روز خبرنگار برگزار شد، با اشاره به روز تشکل‌ها، اظهار کرد: تشکل‌ها به‌عنوان بازوان توانمند نقش مهمی در تصمیم‌سازی مدیران ایفا می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه دنیای پیشرفته به معنی واقعی کلمه از ظرفیت تشکل‌ها استفاده کرده اما این ظرفیت تا حدودی در کشور ما مغفول مانده است، افزود: ارتباط مدیران با تشکل‌ها باید بیش از این باشد.

استاندار زنجان با اشاره به روز جهانی صنایع کوچک، بیان کرد: امروز اگر از کیفیت در کشورهای پیشرفته سخن به میان می‌آید، به این دلیل است که در دنیای امروز، جایگاه بسیار مهمی به بنگاه‌های کوچک اقتصادی داده‌ شده است. هر چند جامعه ما نیز در این راستا تلاش‌های بسیار خوبی انجام داده است اما این تلاش‌ها باید مدون‌تر، بهتر و عملیاتی‌تر باشد تا بتوانیم در این حوزه نیز موفق باشیم.

وی با اشاره به سالروز شهادت شهید صارمی که به‌عنوان روز خبرنگار نام‌گذاری شده است، یادآور شد: خبرنگاران در اطلاع‌رسانی واقعی و حقیقی در جهان نقش بسیار تاثیرگذاری دارند.

این مسئول با بیان این مطلب که خبرنگاران در همه ادوار نقش بسیار موثری در توسعه، پیشرفت و موفقیت نظام جمهوری اسلامی ایران داشته‌اند، گفت: بسیاری از خبرنگاران ما جان خود را در این راه گذاشته و شهید شدند.

وی با ابراز شرمندگی از برگزاری جلسه با خبرنگاران با چنین وضعیتی که به علت شروع ویروس کرونا حاکم شده است، اضافه‌ کرد: شاید آن چنان که باید نتوانسته‌ایم کاری برای خبرنگاران انجام دهیم اما اعتقاد کامل به همه رسانه‌ها و خبرنگاران داریم.

نماینده عالی دولت در استان زنجان با تاکید بر اینکه خبرنگاران باید مورد تکریم واقع شوند، گفت: اگر امروز زنجان شهری پرآوازه بوده و در بسیاری از شاخص‌ها در کشور مطرح است، به دلیل حضور، قلم و گفتار خبرنگاران است.

وی با بیان اینکه مدیران خوب مدیرانی هستند که با رسانه‌ها ارتباط دارند، ادامه داد: اگر رسانه‌ها نباشند، بسیاری از مسائل مغفول می‌ماند.

حقیقی با اشاره به موضوع مطرح شده در جلسه در زمینه بیمه خبرنگاران، عنوان کرد: به قول‌های داده شده در این زمینه پایبند هستم.

این مسئول با تاکید بر اینکه هیچ دستگاهی حق ندارد از رسانه‌ای که انتقاد می‌کند شکایت کند، افزود: از خبرنگارانی که از آن‌ها شکایت شده است، می‌خواهیم مستندات خود را ارائه دهند.

حقیقی افزود: امروز زنجان این افتخار را دارد که بگوید در فضای کسب و کار رتبه دوم را دارد. همچنین در عملکرد ستاد تسهیل و رفع موانع تولید طی سه ماهه رتبه یک کشور را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به افزایش سهم استان زنجان از طرح اقدام ملی مسکن به ۱۳ هزار و ۵۵۰ واحد مسکونی، تصریح کرد: در همین راستا صلاحیت بیش از ۱۰ هزار نفر از واجدان شرایط تایید و عملیات احداث ۳۹۵۷ واحد مسکونی آغاز شده است.

این مسئول با بیان این مطلب که استان زنجان از نظر تامین زمین در کشور رتبه اول را دارا است، افزود: زنجانی‌ها از لحاظ پرداختی سهم مردمی نیز در این حوزه رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

وی با بیان اینکه خبرنگار و رسانه احترام دارد و کلامش معتبر است، اضافه کرد: باید شرایط به گونه‌ای باشد که افرادی که صرفا به دنبال مسائل شخصی خود هستند در گفتمان رسانه‌ها جایی نداشته باشند.

حقیقی با اشاره به این مطلب که از هر دستگاه اجرایی دو نفر از جوانان زیر ۳۸ سال در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، دو ماه تحت آموزش قرار گرفتند، متذکر شد: این افراد به تدریج از شهریورماه در بدنه مدیریت استان و شهرستان‌ها مشغول به کار خواهند شد و در کنار مدیران با تجربه قرار خواهند گرفت.

وی با بیان اینکه در حوزه تولید علی‌رغم همه مسائل و مشکلات، سرمایه‌گذاری خارجی زنجان با ۱۵۶ میلیون دلار رتبه یک کشور را دارا است، گفت: طی این مدت نه تنها اجازه تعطیلی واحدهای تولیدی داده نشده است، بلکه برخی از  واحدها نیز به بهره‌برداری رسیده و به چرخه تولید بازگشته‌اند که حجم سرمایه‌گذاری‌های این حوزه بالای ۴۰۰۰ میلیارد تومان است.

این مسئول با بیان اینکه از واحدهای بزرگی مانند ایران‌ترانسفو در استان رفع مشکل شد که با رفع آن‌ها این شرکت در حال حاضر جزو پنج واحد برتر کشور است، افزود: با کمک همه مدیران استان، رشد تولید ترانسفو صد درصد نسبت به سال قبل بالاتر رفته و سود آن نیز ۱۲۰ درصد افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه ایران‌ترانسفو در سال گذشته به میزان ۲۱ میلیون دلار صادرات داشته و جزو هفت شرکتی بود که با مقام معظم رهبری در روز کارگر ارتباط برقرار کرد، یادآور شد: ۳۰۰ نیروی جدید در شرکت ایران‌ترانسفو با آزمون استخدام خواهند شد.

استاندار زنجان، گریزی به فعالیت‌های معدنی در استان زده و افزود: یکی از شاخص‌های مهم در فعالیت معادن بارنامه است که در حال حاضر ۲۵۰ معدن در استان بارنامه فروش گرفته‌اند.

حقیقی با اشاره به افتتاح معدن زیرزمینی سولفوره انگوران با ۱۲۰ هزار تن در سال با بهترین عیار ۳۰ درصد، ادامه ‌داد: معدن انگوران یکی از بهترین معادن زنجان است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر معدنی در استان با ۸۰ میلیون تن ذخیره قطعه آلونیت آماده واگذاری و مزایده است، اضافه کرد: یکی از شروط برای برنده این معدن این است  که باید یک واحد فرآوری در کنار معدن احداث کند تا از خام‌فروشی جلوگیری شود.

نماینده عالی دولت در استان زنجان با بیان اینکه در تدارک برای انتقال پسماند روی هستیم، اصافه کرد: به جهت اینکه این پسماند سریع‌تر تبدیل به احسن شود و ارزش‌افزوده آن برای زنجان مصرف شود، در بودجه امسال ۵۰ میلیارد تومان برای فروش آن به رقم منابع مالی استان اضافه شده است.

وی با اشاره به موضوع باغ‌شهرها، یادآور شد: این موضوع به سرانجام رسیده است که امیدواریم وقتی اقدامات مربوط به آن‌ها انجام می‌شود رضایت وجدان عمومی را جلب کند.

استاندار زنجان با اشاره به اینکه موضوع سبزه‌میدان یکی از موضوعات مهم زنجان است، بیان کرد: شهرداری تلاش فراوانی دارد که این پروژه هرچه زودتر به پایان برسد و ما نیز در این راه کمک حال شهرداری خواهیم بود.

حقیقی، نتیجه سفر نوبخت به زنجان را ۴۲۵ میلیارد تومان بودجه مصوب برای اجرای پروژه‌های متعدد اعلام کرد و ادامه داد: بالای ۳۰۰ میلیارد تومان آن به خزانه ابلاغ شده و نامه هم به استان ابلاغ شده است.

استاندار زنجان با اشاره به اینکه ۵۰ درصد از ۱۲۰ هزار هکتار زمین مستعد آبیاری نوین به این سیستم مجهز شده است، متذکر شد: ۲۵ هزار هکتار تعهد دولت در این حوزه صفر شده است.

وی در ادامه این نشست به موضوع کرونا ویروس نیز اشاره کرد و افزود: در این زمینه نیز علی‌رغم روزهای آغازین مواد ضدعفونی کننده و حفاظتی در سطح استان با بهره‌گیری از روش‌های نوین و دانش‌بنیان تولید و ضمن تامین نیاز استان به استان‌های دیگر نیز صادر می‌شود.

این مسئول با بیان اینکه تولید ماسک برای محرم از هم‌اکنون آغاز شده است، متذکر شد: برای ایام محرم ماسک به مقدار زیاد در استان تولید خواهد شد که امیدواریم با این کار شرمنده مردم نشویم.

حقیقی با اشاره به انتخاب زنجان در تست سرپایی و سرولوژی به عنوان پایلوت، اضافه کرد: با وجود پادتن می‌دانیم که استان‌مان چند درصد ایمنی پیدا کرده که قریب ۱۲ درصد استان ایمنی پیدا کرده است.

وی با تاکید بر اینکه کشور ما چند ماهی است که با این ویروس دست و پنجه نرم می‌کند، یادآور شد: امروز ما باید خودمان را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و زدن ماسک برای مبارزه با این بیماری آماده کنیم تا روزی که واکسن در دسترس همگان قرار گیرد.

این مسئول با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی کسی نباید فکر کند که این ویروس در کوتاه‌مدت از بین می‌رود، گفت: دوری از تجمعات و رعایت بهداشت از مواردی است که باید به آن توجه ویژه شود.

نماینده عالی دولت در استان زنجان با بیان اینکه در رابطه با محرم باید مطابق آنچه که واقعیت است تصمیم‌گیری شود، اضافه کرد: همه ما وظیفه داریم از سلامت خود و جامعه در این ایام صیانت کنیم.

وی با تاکید بر این موضوع که در پایتخت شور و شعور حسینی باید شعور حسینی را به همگان نشان دهیم، گفت: در رابطه با عزاداری‌های محرم، فرمایش مقام معظم رهبری بدون تفسیر فصل‌الخطاب است.

این مسئول با بیان اینکه در برهه کنونی عزاداری و پذیرایی از عزاداران حسینی مانند گذشته امکان‌پذیر نیست، بیان ‌کرد: به جای انجام پذیرایی مانند سنوات گذشته، می‌توان کمک به طرح‌های مومنانه را در دستور کار قرار داد.

حقیقی با اشاره به اینکه به هیچ وجه امسال پذیرای مهمان خارج از استان نیستیم، متذکر شد: همه ما وظیفه داریم واقعیت‌های کرونا ویروس را اطلاع‌رسانی کنیم تا همه به وظایف خود آگاه باشند. همچنین اقناع‌سازی در این زمینه نیز باید در دستور کار قرار گیرد.

وی با بیان اینکه وضعیت استان تا چهارم تیرماه در شیوع  کرونا نسبت به کشور خوب بود، ادامه داد: این وضعیت بعد از چهارم تیرماه البته در مقایسه با خود استان عوض شد که دلیل عمده این امر نیز برگزاری مراسم‌ تجمعی و نیز عدم رعایت پروتکل‌ها بود.

استاندار زنجان با اشاره به کنترل اوضاع با اقدامات انجام شده طی هفته‌های گذشته، یادآور شد: برای تداوم وضعیت کنونی باید در رعایت پروتکل‌ها و زدن ماسک حساس‌تر از گذشته باشیم.

وی یادآور شد: از رسانه‌ها انتظار داریم که در ایام محرم کمک کنند تا هم پروتکل‌ها رعایت شود و هم شعور حسینی زنجانی‌ها به نمایش گذاشته شود و به همگان ثابت کنیم که محرم حافظ جان مردم است.

نماینده عالی دولت در استان زنجان با بیان اینکه همه هیئات مذهبی و مداحان استان به ندای مقام معظم رهبری لبیک گفته‌اند، خاطرنشان کرد: امیدواریم همه ما با رعایت پروتکل‌ها هر منزل را به یک حسینیه تبدیل کنیم.

انتهای پیام